Інформація

Форми влаштування дитини у сім'юСімейні форми влаштування

дітей-сиріт (ДС) та дітей, позбавлених батьківського піклування (ДПБП)

Усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах сина або доньки на підставі рішення суду.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою з пакетом документів про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до відділу у справах дітей (ВуСД) районної адміністрації за місцем проживання. Після постановки на облік інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, можна отримати у ВуСД за місцем обліку кандидатів в усиновлювачі та у службі у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації.

Знайомство та встановлення контакту з дитиною здійснюється за направленням ВуСД. Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до ВуСД за місцем перебування дитини із заявою про бажання усиновити дитину. ВуСД на підставі заяви та пакету документів протягом 10 робочих днів готує висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення. Кандидати в усиновлювачі особисто звертаються із заявою про усиновлення дитини до суду за місцем проживання  дитини.

Особі, яка усиновила дитину старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні 2-х і більше дітей).

Особа, яка усиновила дитину віком до трьох років, має право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальних підставах.

Окрім цього усиновлювачу, призначається допомога при усиновленні дитини, у розмірі та в порядку, що встановлені для виплати допомоги при народженні першої дитини.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Прийомна сім’я (ПС) – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох ДС, ДПБП.

Перед створенням прийомної сім’ї кандидати в прийомні батьки повинні пройти навчання в обласному Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

У разі утворення прийомної сім’ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу, при цьому  діти не можуть претендувати на житлову площу.

Рішення про створення ПС приймається виконавчим комітетом ЛМР. Міський голова укладає угоду з прийомними батьками.

Для здійснення соціального супроводження за прийомною сім’єю закріплюється соціальний працівник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Діти перебувають в прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі до 23 років або до закінчення навчальних закладів.

Прийомних дітей забезпечують щорічним безкоштовним оздоровленням.

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на ДС, ДПБП становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Одному з прийомних батьків щомісячно виплачується грошове забезпечення за надання послуг у розмірі 35% від розміру соціальної допомоги на кожну дитину, але не більше 1,5 прожиткових мінімуми для працездатної особи.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Ще однією з форм влаштування дітей є дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).
Відмінність між прийомною сім’єю та дитячим будинком сімейного типу є те, що в ДБСТ може бути влаштовано від п’яти до десяти ДС, ДПБП, включаючи рідних неповнолітніх дітей. При створені ДБСТ батькам – вихователям надається позачергово індивідуальний житловий будинок або багатокімнатну квартиру за нормами, встановленими законодавством. Користування наданим житловим приміщенням здійснюється в порядку, встановленому законодавством для користування службовими приміщеннями. Також ДБСТ можна створити на власній житловій території.

Одному з батьків – вихователів щомісячно виплачується грошове забезпечення у розмірі 35% від розміру соціальної допомоги на кожну дитину, але не більше 5-ти прожиткових мінімумів.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Опіка та піклування
Встановлення опіки та піклування — це влаштування ДС та ДПБП, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.

Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини.

Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14 років, а піклування — над дітьми віком від 14 до 18 років.

Опіка (піклування) встановлюється органами опіки та піклування або судом.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, становить два прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Про перелік необхідних документів та куди потрібно звертатись громадянинам України, які проживають за межами України, та іноземцям, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні можна прочитати у статті – Міжнародне усиновлення в Україні.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 Посилання на законодавство:

Детальніше…

27 коментарів

 1. Олена сказав:

  Якщо я не маю вдасного житла, то я не можу удочерити дівчинку?Чоловік офіційно працює. Є свої два рідненькі хлапчика.

  • Ростислав сказав:

   Ви з чоловіком та дітьми десь проживаєте, мабуть орендуєте житло. Доцільно звернутися в службу у справах дітей за місцем Вашого фактичного проживання для уточнення інформації

 2. Уляна сказав:

  Доброго дня.Скажіть як можна усиновити трьох дітей власного брата.Брат з його жінкою в шлюбі не перебувають обидвоє мають залежність від алкоголю.Хочу оформити дітей на себе.Мені 34роки одружена власних дітей не маємо.Разом з нами проживає і мама тобто бабуся діток.Взагалі підкажіть якийсь вихід з цієї ситуації щоб забезпечити дітям нормальне спокійне життя.Дякую./Уляна

  • Ростислав сказав:

   Батьки не позбавлені батьківських прав, тому ні про яке усиновлення чи опіку мова йти не може. З метою захисту прав дітей, рекомендуємо поінформувати службу у справах дітей за місцем проживання дітей, при необхідності поліцію. У разі ухиляння батьків від виконання своїх обов’язків може розглядатися питання позбавлення їх батьківських прав.

 3. Олена сказав:

  Для усиновлення дитини Вам необхідно звернутись у службу у справах дітей за місцем Вашого фактичного проживання. Для цього Вам необхідно мати договір оренди (найму)житлового приміщення та акт про місце фактичного проживання у даному приміщення (складається працівниками ЖЕКу).

 4. Аліна сказав:

  Доброго дня, хотіли би всиновити маля,
  ми переселенці з зони АТО, влаштувалися у Львові, чоловік добре заробляє, але житло орендуємо.
  чоловік-негромадянин України, але має постійну посвідку на проживання.
  чи можливе усиновлення, чи нам дозволять тільки опіку?
  дякую

  • Ростислав сказав:

   Зверніться у відділ у справах дітей (ВуСД) в тому районі м.Львова де Ви мешкаєте. Контакти ВуСД вказані в розділі “Контакти”

 5. Ольга сказав:

  Доброго дня. Ми з чоловіком хотіли б взяти під опіку дитину, дівчинку 5-7 років. Мені 33 роки, чоловікові – 37. Офіційно працевлаштовані, житлом забезпечені. Маємо рідну доньку 8-ми років. Прошу підказати, з чого слід почати цю процедуру? З реєстрації кандидатами на всиновлення/опіку?
  Хотіла б працювати з дітками в сиротинцях, як волонтер. Якщо налагодиться контакт з дитиною, то чи можна почати процедуру “з кінця” – від знайомства до оформлення документів?
  Буду вдячна за відповідь.

  • Ростислав сказав:

   Повторна відповідь (вийшов збій на сайті).
   Процедуру усиновлення чи опіки необхідно починати з відвідування служби у справах дітей за місцем Вашого проживання, де Вам детально розкажуть про форми влаштування дітей, перелік документів тощо. Після чого визначитись що ж Ви хочете – усиновлення чи опіку. Після подачі необхідних документів, навчання (при необхідності) настає час пошуку дитини.
   Щодо процедури “з кінця”, то такі дії не передбачені законодавством. Крім того, законодавство передбачає відповідальність за посередництво в даних питаннях (зокрема директор закладу стає посередником між Вами та дітьми).
   Окрім того, на місці служби у справах дітей я би ініціював службові розслідування щодо дій закладу з подальшим скеруванням в правоохоронні органи. Як мінімум, керівник закладу буде звільнений.
   P.S. З моральної точки зору це, м’яко кажучи, “дурно пахне”.
   Влаштування дитини-сироти – Божа справа. А такі речі так не робляться.

 6. Аня сказав:

  Доброго дня.Чи можливо відкрити ДБСТ,якщо ми переселились із Криму і не маємо на території України власного житла а знімаємо квартиру?

  • Ростислав сказав:

   Вам необхідно звернутися в службу у справах дітей за місцем Вашого проживання. Принагідно наголошуємо що в ДБСТ має проживати. як мінімум п’ятеро дітей.

 7. Любов сказав:

  Я мати-вихователь ДБСТ. Чи мають право усиновлювати дітей з ДБСТ, якщо я не даю згоду?
  Чи я можу цьому завадити?
  Якщо так то яким чином?

  • Ростислав сказав:

   Усиновлення – найвища форма сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Адже після усиновлення дитина набуває прав рідної дитини. Що може бути краще коли в дитини будуть БАТЬКИ.
   Коли Вас брали на роботу – мамою-вихователем, а це дійсно для Вас робота за яку Ви отримуєте щомісячне грошове забезпечення, то Вам це питання мали би пояснювати, в т.ч. на навчанні при ЦСССДМ.
   ДБСТ – альтернатива інтернатним закладам. Перебування дитини в ДБСТ також не вічне, а значить це як і в інтернаті тимчасове явище, мінімум до повноліття. А дальше?
   В той же час усиновлення – на все життя дитини.
   Що стосується Вашої незгоди на усиновлення з ДБСТ то це нонсенс. В даній ситуації Ви маєте пріоритетне право самій усиновити дитину. Якщо Ви з ряду причин не можете, то це мають право зробити інші громадяни.
   Заваджати цьому процесу не варто ні з яких причин. Наоборот, Ви як людина котра має підхід до дитини мали би допомогти дитині зрозуміти що для неї це краще, а з Вами дитина при бажанні може підтримувати звязок. Врешті решт в такій ситуації можна розглядати питання про розірвання з Вами угоди по якій Ви прийняті на виконання обовязків мами-вихователя, так як Ваші дії суперечать інтересам дитини.

 8. ольга сказав:

  Скажіть будь-ласка чи здоровий хлопчик Тарасик №0252447, і скільки рочків його братику?

  • Ростислав сказав:

   Тарасик та його братик не підлягають усиновленню (на сайті це вказано).
   Братика можете побачити натиснувши внизу фото Тараса на текст “брат”.
   На даний час йде процедура влаштування цих 2-х дітей в ДБСТ.

 9. Любов сказав:

  Чи свіжі у вас дані у розділі про дівчаток? Чи можу я до Вас звернутися якщо я з Рівненської області – документи на всиновлення зібрані.

  • Галина сказав:

   Так, інформація актуальна про всіх дівчаток. Звертатись можна з будь-якої області до Служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації.

 10. Орися сказав:

  Доброго дня. Мене цікавить чи я можу усиновити дитину якщо я постійно проживаю з сім’ею за кордоном, але е громадянином Украіни. Ми з чоловіком маем добрі умови для проживання і працюем на добре оплатних роботах. Своіх дітей нажаль немаем, тому б хотілось помогти тим бідним діткам і дати ім сім’ю та майбутне. Чи е перешкода якщо ми не проживаем в Украіні але хочем усиновити украінську дитину?
  /Орися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *