Інформація

Форми влаштування дитини у сім'юСімейні форми влаштування

дітей-сиріт (ДС) та дітей, позбавлених батьківського піклування (ДПБП)

Усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах сина або доньки на підставі рішення суду.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою з пакетом документів про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до відділу у справах дітей (ВуСД) районної адміністрації за місцем проживання. Після постановки на облік інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, можна отримати у ВуСД за місцем обліку кандидатів в усиновлювачі та у службі у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації.

Знайомство та встановлення контакту з дитиною здійснюється за направленням ВуСД. Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до ВуСД за місцем перебування дитини із заявою про бажання усиновити дитину. ВуСД на підставі заяви та пакету документів протягом 10 робочих днів готує висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення. Кандидати в усиновлювачі особисто звертаються із заявою про усиновлення дитини до суду за місцем проживання  дитини.

Особі, яка усиновила дитину старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні 2-х і більше дітей).

Особа, яка усиновила дитину віком до трьох років, має право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальних підставах.

Окрім цього усиновлювачу, призначається допомога при усиновленні дитини, у розмірі та в порядку, що встановлені для виплати допомоги при народженні першої дитини.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Прийомна сім’я (ПС) – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох ДС, ДПБП.

Перед створенням прийомної сім’ї кандидати в прийомні батьки повинні пройти навчання в обласному Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

У разі утворення прийомної сім’ї прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу, при цьому  діти не можуть претендувати на житлову площу.

Рішення про створення ПС приймається виконавчим комітетом ЛМР. Міський голова укладає угоду з прийомними батьками.

Для здійснення соціального супроводження за прийомною сім’єю закріплюється соціальний працівник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Діти перебувають в прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі до 23 років або до закінчення навчальних закладів.

Прийомних дітей забезпечують щорічним безкоштовним оздоровленням.

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на ДС, ДПБП становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Одному з прийомних батьків щомісячно виплачується грошове забезпечення за надання послуг у розмірі 35% від розміру соціальної допомоги на кожну дитину, але не більше 1,5 прожиткових мінімуми для працездатної особи.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Ще однією з форм влаштування дітей є дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).
Відмінність між прийомною сім’єю та дитячим будинком сімейного типу є те, що в ДБСТ може бути влаштовано від п’яти до десяти ДС, ДПБП, включаючи рідних неповнолітніх дітей. При створені ДБСТ батькам – вихователям надається позачергово індивідуальний житловий будинок або багатокімнатну квартиру за нормами, встановленими законодавством. Користування наданим житловим приміщенням здійснюється в порядку, встановленому законодавством для користування службовими приміщеннями. Також ДБСТ можна створити на власній житловій території.

Одному з батьків – вихователів щомісячно виплачується грошове забезпечення у розмірі 35% від розміру соціальної допомоги на кожну дитину, але не більше 5-ти прожиткових мінімумів.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Опіка та піклування
Встановлення опіки та піклування — це влаштування ДС та ДПБП, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.

Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини.

Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14 років, а піклування — над дітьми віком від 14 до 18 років.

Опіка (піклування) встановлюється органами опіки та піклування або судом.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, становить два прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Про перелік необхідних документів та куди потрібно звертатись громадянинам України, які проживають за межами України, та іноземцям, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні можна прочитати у статті – Міжнародне усиновлення в Україні.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 Посилання на законодавство:

Детальніше…

27 коментарів

 1. Вікторія сказав:

  Скажіть будь-ласка а дитинку з двох рочків можна усиновити?Дякую

 2. Анна сказав:

  Доброго дня, підкажіть будь ласка які є вимоги для батьків, які хочуть усиновити дитину? (наприклад чи потрібне власне, а не орендоване житло, який рівень заробітньої плати повинен бути і т.д)

  • Олена сказав:

   Всі питання щодо усиновлення регламентовані постановою Кабінету Міністрів України № 905 від 08.10.2008 року „Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей”

 3. Олена сказав:

  База даних дітей, які підлягають усиновленню постійно оновлюється, просимо слідкувати за поповненням сайту

 4. Ольга сказав:

  Доброго дня, в статті та коментарях ви пишете, що після реєстраціі та подання документів, починається пошук дитини по базі даних. А якщо ми побачили на вашому сайті фото динити, яку хотіли б усиновити (звичайно, якщо буде даний відповідний дозвіл), що робити? Дякую!

 5. Ольга сказав:

  Чи має право мати-вихователька ДБСТ, яке створе на базі її сім’ї з однієї людини, право на щорічну відпустку, на лікування, тощо. Де і з ким у цей час перебуватимуть діти? Хто і як має це питання вирішити?

  • Ростислав сказав:

   Відпустка не передбачена, так як ДБСТ не є установою.
   Мама-вихователь вправі організувати собі відпустку виходячи з ситуації. Наприклад, дітей можна скерувати на відпочинок за державні кошти і в цей час самій поїхати відпочити. Можна також за власні кошти додатково скерувати дітей на відпочинок, які проводять громадські або релігійні організації. Фінансово це не є проблемою для ДБСТ.
   Щодо ситуації по лікуванню, то у разі необхідності це питання вирішується спільно з ЦСССДМ, який здійснює супроводження ДБСТ. При необхідності можна розглядати різні варіанти (родина, знайомі які знають дітей). Це можна розглядати на комісії з питань захисту прав дитини з залученням СуСД та органу опіки та піклування.
   У разі неможливості вирішити питання без тимчасової зміни місця проживання дітей, то можна за заявою мами-вихователя ТИМЧАСОВО НА ПЕРІОД ЛІКУВАННЯ влаштувати дітей в притулок для дітей.
   В принципі такі питання мали б обговорюватися працівниками СуСД та ЦСССДМ при створенні ДБСТ, так як одній людині не просто виконувати обов’язки мами-вихователя, де майбутня мама-вихователь мала би надати своє бачення щодо організації виконання нею однією своїх обов’язків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *